Vyhledávání

Kontakt

MOTIVAČNÍ DOPIS PRO KAŽDÉHO
Veverkova 10
Praha 7
170 00

tel. 721 78 44 95

dopis.motivacni@seznam.cz

Motivační dopis a životopis: co je důležitější?

29.11.2012 14:28

 

Motivační dopis a profesní životopis představují dva nejdůležitější texty, které rozhodují o vašem budoucím zaměstnání. Který z nich je pro uchazeče důležitější? A jaký je mezi nimi vlastně vztah? V následujícím článku se dozvíte, proč je motivační dopis jediným prostředkem, který může kompenzovat váš nedostatečně atraktivní životopis.

 

Motivační dopis je hlavní zbraní uchazeče při výběrovém řízení

 

Co je podle vás zajímavější a záživnější čtení – souvislý text, nebo bodový seznam? Přesně v tom je rozdíl mezi motivačním dopisem a strukturovaným životopisem. Zatímco profesní životopis není nic jiného než bodový výpis všech firem, v nichž jste v posledních letech působili, a pozic, které jste v nich zastávali, motivační dopis je souvislý text, který má nejen hlavu a patu, ale v ideálním případě představuje váš profesní příběh. A tento příběh, pokud bude dostatečně čtivý a přesvědčivý, může zaměstnavatele či personalistu přimět k tomu, aby vás pozval na pohovor.

 

Hlavní rozdíl mezi motivačním dopisem a životopisem tedy spočívá v aktivním působení na zaměstnavatele či personalistu. Skutečně aktivním nástrojem je pouze motivační dopis. Životopis představuje v přijímacím řízení prostředek, který je do značné míry pasivní a statický – jako bychom potenciálnímu zaměstnavateli či personalistovi říkali: „Zde si přečtěte, kde všude jsem pracoval, a sami se rozhodněte, zda mě to dostatečně kvalifikuje pro výkon pozice, o kterou se u vás ucházím.“

 

Jinými slovy – při formulaci životopisu v podstatě nemáte co vymýšlet – pokud nechcete lhát, což by se vám však hrubě nevyplatilo – a musíte pouze doufat, že se nenajde nikdo s delší praxí a zajímavějšími zkušenostmi než vy. Do jisté míry sice můžete ovlivnit, zda bude životopis působit atraktivně, jeho členěním (strukturací), ovšem tím veškeré vaše aktivní působení na potenciálního zaměstnavatele či personalistu končí. Naproti tomu motivační dopis představuje velmi aktivní nástroj, jímž můžete zaměstnavatele či náboráře přesvědčit, že právě vy jste mimořádně zajímavý kandidát a zasloužíte si šanci.

 

Kdo je vlastně motivován a k čemu?

 

Hlavní rozdíl mezi životopisem a motivačním dopisem tedy spočívá v něčem, co bychom mohli nazvat motivačním potenciálem. Otázka však zní: Kdo je vlastně motivován a k čemu? Většina lidí chápe motivační dopis jako text, v němž uchazeč vysvětluje svou motivaci (lépe řečeno motivovanost) vykonávat danou pozici. Ve skutečnosti se však motivace týká adresáta dopisu, tedy potenciálního zaměstnavatele či personalisty (a přesný název textu by tedy měl znít spíše „motivující dopis“). Právě oni mohou být, pokud bude motivační dopis napsán opravdu sugestivně, motivováni k tomu, aby uchazeče pozvali na pohovor, zatímco adepti s méně zajímavým textem průvodního dopisu (nebo zcela bez něj, pokud se s psaním neobtěžovali) budou mít smůlu.

 

Mějte s personalistou slitování!  

 

Každý zkušený personalista vám potvrdí, že se mu v počítači sejde na každou vypsanou pozici minimálně několik desítek, spíše však stovek žádostí o práci. Kdyby je měl detailně procházet všechny, stráví hodiny a hodiny jejich pročítáním. Jistě, je to jeho práce – ale kdo z nás si to v práci neulehčuje, když to jde? Proto je otázkou několika desítek minut, kdy personalista přestane detailně zkoumat neosobní a nudné výčty pozic ve strukturovaných životopisech a přejde k mnohem záživnějšímu čtení – k motivačním dopisům. Tam přece nalezne informace o nejdůležitějších zkušenostech a pozicích, které uchazeč zastával v minulosti, a ještě se dozví, proč chce nastoupit právě nyní na nové místo! Co z toho vyplývá? Pokud nechcete riskovat, že váš životopis v záplavě jiných CV jednoduše „zapadne“, raději to personalistovi maximálně usnadněte a pošlete s životopisem také působivý motivační dopis!

 

Dobrý motivační dopis může kompenzovat slabý životopis

 

Vysvětlili jsme si, proč je motivační dopis v mnoha ohledech důležitější než životopis. Nechceme tím rozhodně říci, že by nebyl životopis důležitý – naopak! Je však nutno si uvědomit, že možnosti životopisu jsou omezené a povaha tohoto textu do značné míry statická, nemotivující. Samozřejmě se může stát, že patříte mezi natolik ošlehané a úspěchy ověnčené profíky, kterým stačí „beze slova“ předložit výčet svých zkušeností v životopise a personalista nebo zaměstnavatel vás bez zaváhání přijmou. Pokud ovšem nemáte absolutní jistotu, že se v záplavě žádostí o nové místo nevyskytne někdo s ještě reprezentativnější praxí než vy, měli byste rozhodně motivačnímu dopisu věnovat maximální pozornost. A nezapomeňte, že i jako nejzkušenější profesionálové se sebelepší praxí můžete být odsunuti na vedlejší kolej, pokud některý z vašich konkurentů přesvědčí zaměstnavatele o tom, že jeho motivace, odhodlání a entuziasmus jsou větší než vaše! Největší šanci máte vždy pouze s motivačním dopisem